Kaip išsirinkti fotografą vestuvėms?

Foto: ©Mila Supynskaya

Šio straipsnio rašymui ruošiausi labai atsakingai. Skaičiau dešimtis straipsnių apie fotografo pasirinkimą ir nemažai fotografų interviu. Norėjau apibendrinti didžiulį informacijos kiekį, kad visą informaciją gautumėte vieno skaitymo metu, nes  susirasti tinkamą ir gerą fotografą yra sudėtingas darbas kiekvienai nuotakai. Šie žmonės nuolat užimti, vasaromis pasinėrę į darbus stačia galva.

Fotografija yra menas. Jei kažkas mano, jog tai yra lengvas darbas – labai klysta. Fotografas turi ne tik mokėti laikyti fotoaparatą, mokėti „pagauti gerą kadrą“, sugebėti išsiskirti, nuolat sau kartoti, jog „aš nepavargau ir turiu paruošti nuotraukas žmogui iki sutarto termino“, nors vakar visą dieną sekiojo jaunavedžių porą nuo pasiruošimo vietos iki bažnyčios, iš bažnyčios į keletą numatytų fotosesijos vietų, o dar užklupo lietus ir jis turėjo nuteikti jaunavedžius fotosesijai lietuje, nuraminti dėl subjurusio oro, padėti atsipalaiduoti susikausčiusiam jaunikiui, gražioms, romantiškoms nuotraukoms. Taigi, fotografas turi būti dar ir geras psichologas, mokėti dirbti įtemptoje situacijoje, gebėti susikalbėti su kiekvienu žmogumi.

Tai yra darbas, kur nuolat turi stengtis neatsilikti ir žengti pirmyn… Net  vienu žingsniu būti toliau nei kiti.

Fotografų dabar yra įvairių: nuo draugo, kuris turi fotoaparatą, mėgėjo, kuris fotografuoja laisvalaikiu savo malonumui iki tikrų profesionalų, kurių nuotraukomis norisi išpuošti visas namų sienas.

Visų pirma, reikėtų atkreipti dėmesį į savo vestuvių biudžetą ir skirti tam tikrą sumą fotografo paslaugoms. Jei biudžetas nėra didelis ir jums nereikia fotografų, kurių nuotraukos puošia žurnalų viršelius,  galite rinktis ir mėgėją, kurie, beje, gali daryti tikrai puikias nuotraukas, geriau nei kai kurie vadinantys save profesionalais ir imantys ne mažus pinigus. Mėgėjas jūsų vestuves fotografuos už simbolinę kainą, bet jūs negalėsite jo teisti už tai, jei kažkuri nuotrauka bus sugadinta, išsiliejusi ir pan. Taip pat su mėgėju greičiausiai nepasirašysite sutarties ir susitarimas bus paremtas tik pasitikėjimu vienas kitu.

Prieš renkantis fotografą reikėtų ne tik pasidomėti atsiliepimais, rinktis pagal žinomumą, bet reikėtų rasti fotografą, kurio požiūris į meną sutampa su jūsiškiu. Jei fotografui menas yra susikibusios jūsų rankos, į akis krentanti tam tikra detalė vestuvėse, tai nereiškia, kad jums taip pat tai rūpi. Gal jums reikia nuotraukų, kuriose esate vien jūs. Skaičiau forume atsiliepimą, kai moteris pasamdė žinomą fotografą ir buvo pasipiktinusi, kad didžioji nuotraukų dalis yra detalės, o ne jie, nuotraukos nespalvotos, uždėta daug filtrų. Prieš pasirinkdami, turite atkreipti dėmesį į fotografo nuotraukų stilių ir ar jis atitinka jūsų skonį, planuojamų vestuvių stilių. Peržiūrėkite nors 50 nuotraukų darytų tose pačiose vestuvėse. Fotografas turėtų jums leisti jas pažiūrėti, taip suprasite visumą, kuri jums siūloma, nes į fotografų puslapius dedami tik geriausi kadrai.

Su fotografu būtina nors kartą susitikti. Jūs turite žinoti, kaip atrodo žmogus, kuris fotografuos jus ir jūsų mylimąjį. Nesusitikę, nesužinosite ar prie šio žmogaus galite atsipalaiduoti, ar jūs suprantate vienas kitą. Vieniems reikia šmaikštaus bendravimo, kitiems malonių žodžių, tretiems užtenka malonaus fotografo veido, kad būtų lengva atsipalaiduoti ir fotosesija pavyktų. Malonus, nuoširdus pokalbis su fotografu bus pirmas žingsnis link puikių nuotraukų ir tarpusavio susikalbėjimo fotosesijos metu.

Girdėjau vienos vilniečių šeimos istoriją. Jie rašė nerekomenduojantys vienos žinomos fotografės paslaugų, nes ji vietoj jų vaikučio krikštynų bažnyčioje nufotografavo kitos šeimos vaiko krikštynas . Įsivaizduokite situaciją, kai fotografė darbuojasi bažnyčioje, bet fotografuoja ne tą šventę, o tikrieji užsakovai pyksta,nes nesulaukia žmogaus, atsakingo už svarbios šventės įamžinimą. Iškilo logiškas klausimas- „ar buvote su fotografe susitikę akis į akį?“ Atsakymas buvo: „ne“. Štai ir problemos šaknys. Fotografė atvyko sutartu laiku , į sutartą vietą. Žmonių ji niekada nebuvo mačiusi, niekas nepasitiko jos prieš krikštynas. Taigi, ji sutartu laiku įamžino tą vaikutį, kuris tuo metu buvo krikštijamas. Nesusipratimo būtų išvengta, jeigu užsakovai būtų nors kartą su fotografe susitikę prieš savo šventę, paskyrę žmogų, kuris pasitiks ją prie bažnyčios.

Dar vienas puikus patarimas, kaip pažinti ir išbandyti fotografą – pasidaryti priešvestuvinę fotosesiją, po kurios būsite tikri ar tai tas fotografas, kuriam galite be nerimo sumokėti nemažą sumą pinigų ir , kuris savo nuotraukomis, bendravimu jūsų nenuvils. Dažnai žmonės nusifotografavę pas vieną fotografą, niekada nebeieško kito. Fotografas tampa jų šeimos fotografu ir draugu, fotografuoja jų kitas šventes: krikštynas, gimtadienius ir t.t.

Pastebėjau, kad merginos iš tingumo ar iš bailumo klausia fotografo kainos forumuose. Jei jums kažkas ir pasakys, kiek mokėjo fotografui, tai nebūtinai atitiks realybę. Nepatingėkite parašyti fotografui el. paštu, paskambinti ar pagaliau parašyti į fotografo „Facebook“ puslapį. Jis jums suteiks visą reikiamą informaciją, nes fotografo darbo kaina priklauso nuo to, kiek laiko norėsite fotografuotis, nuo atstumo, kurį turės nuvažiuoti fotografas bei darbo dienos kaina gali skirtis nuo savaitgalio , metų laikas irgi svarbus . Kiekvienais metais visų paslaugų kainos dažnai keičiasi ir kitiems metams ji gali būti kitokia.

Jei jau išsirinkote fotografą, tai turite žinoti, kad didžiausią indėlį į nuotraukas įdėsite jūs patys. Viskas priklausys nuo šventės, jūsų nuotaikos, aprangos, sugalvotų dekoro detalių. Šių dalykų net geriausias fotografas negali pakeisti.

Vestuvių dieną neapsikraukite darbais, kad būtumėte puikios nuotaikos, stenkitės džiaugtis, atsipalaiduoti, žiūrėti vienas į kitą, nes tai jūsų pačių šventė.

Aptarkite su fotografu, kokių nuotraukų norėsite (galite padaryti norimų nuotraukų sąrašą), aptarkite nepalankaus oro sąlygas, fotosesiją, kokią norėsite daryti užklupus lietui: šmaikščią ar romantišką. Leiskite fotografui jus pažinti, žinoti, koks bus jūsų vestuvių dekoras ir stilius. Tada jam bus lengviau nuotraukose išreikšti jus pačius, vestuvių atmosferą ir tai, ką jūs norite pamatyti rezultate.

Nepamirškite pavaišinti fotografo užkandžiais, gaiviaisiais gėrimais savo vestuvių dieną, nes jis dirba su jumis visą nuo ryto iki vėlaus vakaro, todėl normalu, jei žmogus jaučia nuovargį ,alkį ar troškulį. Nesiūlykite alkoholio, nes jiems tai yra darbo laikas ir profesionalas tikrai atsisakys ar net įsižeis.

Nepamirškite pasirašyti sutarties su fotografu, ypač, jei kalba eina apie ne mažą pinigų sumą. Sutartį prieš pasirašydami būtinai perskaitykite ir išanalizuokite.

Komentarai